Ahojte všetci
priaznivci,
jednoducho musíme napísať článok o tuhom šampóne, pretože nespočet Vašich reakcií a otázok nám nedáva spávať. Začnime teda
od začiatku….
Najprv
niečo o vlase:
Vlas (alebo všeobecnejšie chlp) je štruktúra vyrastajúca z vlasového folikulu umiestneného v pokožke. Podľa biochemickej aktivity je vlas je rozdelený na dve časti:
A- časť pod pokožkou – čiže spomínaný vlasový folikul, v ktorom sú umiestnené mazové, potné žľazy, cievy, bunky pre tvorbu nového vlasu a
regeneráciu pokožky po poranení.
B- časť vyrastajúca nad pokožku – vlasový stvol – čiže proteínové vlákno tvorené prevažne keratínom. Povedzme si otvorene táto časť vlasu je
biochemicky mŕtva, t. j. neprebieha v nej žiadna regenerácia poškodených miest. Keď sa vlasový stvol veľmi poškodí (chemicky alebo mechanicky)
vlas sa v poškodenej oblasti odlomí. Na priereze je vlasový stvol zložený zjednodušene z troch hlavných častí, nás zaujíma najvrchnejšia
časť zvaná – kutikula.
Kutikula je pevná škridlovitá vrstva tvorená navzájom prekrývajúcimi sa odumretými bunkami (cca 5-12 radov buniek – presne ako škridle na streche) a tvorí vode odolnú ochrannú bariéru citlivejším vnútorným vrstvám vlasu. Práve kutikula je zodpovedná za optickú kvalitu vlasu -pri nepoškodenej kutikule je vlas buď krásne lesklý, pretože pravidelne na seba priliehajúce bunky odrážajú svetlo, alebo naopak pri poškodenej kutikule sú vlasy matné, pretože nerovnomerne rozložené bunky absorbujú svetlo viac ako ho odrážajú a vlasy pôsobia matne.
Na povrchu vlasu a vlasovej pokožky sa nachádza dôležitá mazová vrstva – a tou je sébum (maz), produkovaná mazovými žľazami, ktorá zabezpečuje správnu vlhkosť, lesk, odpudzuje baktérie, plesne, zabezpečuje mierne kyslé prostredie vlasovej pokožky (pH 4,5-5-5).
Umývaním vlasov horúcou vodou alebo šampónom so zásaditým pH narušuje prirodzený ochranný film a otvára vlasovú kutikulu (radím otestovať si domáce šampóny pH papierikmi, ideálne rozpätie je pomerne široké – pH 4-7, mydlový šampón má pH 8-8,5). Po použití zásaditého šampónu je preto vhodné použiť prípravok na opätovné nastolenie pH rovnováhy – zriedená citrónová šťava, zriedený jablčný ocot – výsledné pH oplachovacej zmesi by malo byť cca pH 4. Použitím oplachov sa vlasová kutikula uzatvorí, obnoví sa prirodzené mierne kyslé pH vlasovej pokožky, odstránia sa prebytočné šampónové reziduá zachytené vo vlasoch (tie sa vytvárajú najmä ak máte v domácnosti tvrdú vodu). Vlasy získajú nádherný lesk, objem, ľahko sa rozčesávajú a vlasová pokožka sa primerane prekrví, v dôsledku čoho vlasy lepšie rastú….
Tuhý prírodný šampón – výhody
1, Prírodný
šampón obsahuje zložky, ktoré zabezpečujú správne prečistenie, zvlhčenie a výživu vlasu aj vlasovej pokožky (obsahuje kvalitné rastlinné oleje, luxusné maslá v naj kvalite).
2, Neobsahuje vodu (v bežných šampónoch voda dosahuje až 97%), a preto je bakteriologicky stabilnejší a nie je nutné pridávať bakteriostatické zložky (t. j. zabraňujú množeniu baktérií)
3, Neobsahuje syntetické surfaktanty
resp. tenzidy, ktoré nadmieru odmasťujú vlasovú pokožku a vlas. Áno, pri tejto téme sa musím trošku pozastaviť. Napriek tomu, že obrovské množstvo peny nie je nevyhnutné pre zabezpečenie správneho umytia vlasu, všetci sme zvyknutí že každý šampón musí poriadne napeniť. Pri prírodných prípravkoch je bohatá pena zabezpečená správnou kombináciou olejov (vysoký podiel kokosového a ricínového oleja). Ostatné šampóny si vypomáhajú prídavkom syntetických surfaktantov, pretože bez veľkej námahy tvoria nádhernú stabilnú a bohatú penu a sú….. lacné.
Surfaktanty tiež môžeme rozdeliť na dva typy – sú petrochemické (t j. derivované z ropy) a tzv. oleochemické (derivované z olejov, najmä kokosový,
palmový olej, hovädzí loj, a rybí tuk). Obidva typy však prechádzajú rovnakým spôsobom chemickej úpravy.
SLS- jeden z najpoužívanejších petrochemických surfaktantov vyskytujúci sa v prípravkoch starostlivosti o telo (mydlá, šampóny, zubné pasty (momentálne na ústupe, chvalabohu)). Jeho pôvodné využitie bolo na odmasťovanie automobilových motorov, umývanie áut, podláh, vo vojne vo Vietname používaný ako účinný defoliant. Inak slušný herbicíd, biocíd , a možno kuriózne repelent na žraloky :-)…..toľko cudzích slov pokope, to snáď vidieť málokde 🙂
4, tuhý šampón je priateľský k životnému prostrediu – je biologicky odbúrateľný, neznečisťuje vodu , pôdu. Nie je predávaný v plastovom obale.
5, tuhý šampón je ideálny na cestovanie, nenáročný na prenášanie – nevyleje sa, nezaberie veľa miesta, vydrží neuveriteľne dlho (minimálne ako 200ml tekutého šampónu).
Tuhý prírodný šampón – nevýhody
Tuhý mydlový šampón má aj svoje nevýhody, ja momentálne viem o nasledovných….
1, vysoké pH–
bežný mydlový šampón má pH okolo 8,5. Preto po umytí mydlovým šampónom je preto vhodné obnoviť prirodzene kyslé pH vlasovej pokožky – použitím octového oplachu.
2, použitie mydlového šampónu spolu s tvrdou vodou (teda presýtenou soľami vápnika, horčíka) – mydlový šampón reaguje
s katiónmi vo vode za vzniku nerozpustných reziduí, ktoré sa môžu zachytávať vo vlasoch. Výsledkom sú vlasy ťažké, mastné, bez
lesku. V tomto prípade je tiež vhodné použiť kyslý octový oplach – rozpustí vzniknuté agregáty a zanechá vlasy krásne lesklé, čisté a ošetrené.
čo mi z toho celého teda vyplýva – dobrý jablčný ocot je nikdy nie je zlý…:-)….pretože je riešením na všetky šampónové neduhy :-))))))
Fuuh, to je zatiaľ všetko, …keď máte otázky, píšte..
Dozmydlenia!