Zdravím všetky domáce alchymistky. Konečne som sa dopracovala k popisu prípravy toľko ospevovaného octového oplachu na vlasy. Receptúry na octove oplachy sa líšia, preto je vhodné si časom ten svoj naj, ktorý Vám bude najviac vyhovovať. Pre začiatok ale skúste ten môj :-).

A prečo vlastne octový oplach

– prečistí vlas, odstráni nevymyté zvyšky šampónu, uzatvorí vlasovú kutikulu (šupinky na vlasovom stvole – vlasy sa lepšie rozčesávajú), prekrví vlasovú pokožku, v niektorých prípadoch dokonca pomáha v boji proti lupinám

– pri použití mydlového šampónu navráti prirodzené mierne kyslé pH vlasovej pokožke, odstráni zachytené mydlo vo vlasoch

– vlasy tak získajú krásny lesk, a vďaka lepšiemu prekrveniu pokožky rýchlejšie rastú

Čo potrebujeme na prípravu:

– kvalitný jablčný ocot (najlepšie bio – bez pesticídových reziduí, nepasterizovaný, nefiltrovný – len takýto ocot má všetky minerály a vitamíny, ktoré potrebujeme dodať vlasu a pokožke hlavy)

– zo záhradky odšklbneme pár vetvičiek rozmarínu, nejakú tú levandulku

– esenciálny olej – ideálne rozmarín (vraj najvhodnejší pre starostlivosť o vlasy :-)), môže byť aj levanduľa, alebo dajte aký máte práve po ruke

– prázdna sklenená nádoba (ja som volila fľaštičku od javorového sirupu)

– šálka s prevarenou alebo filtrovanou vodou (nemusí byť angry birds :-))

1. ocot nalejeme do pripravenej sklenenej nádoby – všimnite si krásne zafarbenie a turbiditu octu

2. do nádoby vložime prichystané bylinky – môžu byť sušené alebo čerstvé, odložíme cca na 2 týždne do chladničky. nič tragické sa však neudeje keď prvý octový oplach bude čerstvý …

3. do pripravenej šálky s vodou prilejeme 1-2 polievkové lyžice octového macerátu. kto je zvedavý môže si skontrolovať pH. malo by sa pohybovať niekde okolo pH 5.

dolu na obrázku som pre zaujímavosť priložila výsledky pH merania lakmusovým papierikom

1. pH mydlového šampónu – podľa škály je to cca 8-8,5 (mierne zásadité)

2.pH octu pH 3 (kyslé)

3. pH vody okolo 6,5 -7 (skoro neutral)

4. pH octového oplachu 4,5 – 5 (mierne kyslé) -každému je jasné, že pH v tomto prípade regulujeme množstvom pridaného octu

4. v poslednom kroku pridámedve kvapky esenciálneho oleja – ja uprednostňujem esenciálny olej z rozmarínu lekárskeho

a oplach je hotový…..

A.) hor sa s hrnčekom do kúpeľne (pozor nerozbiť – ako sa podarilo mne!!). po umytí vlasov šampónom si oplach vmasírujeme do vlasovej pokožky a potom postupne do vlasov, dbáme aj na končeky. necháme chvíľu pôsobiť (pri tom môžeme premýšľať o tlačenke s cibuľou – ocot už máme :-)). Opláchneme, kto by chcel môže opláchnuť len trošku, aby sa časť oplachu uchovala vo vlasoch. A necháme vlasy voľne vysušiť. Hneď ako vlasy oschnú všadeprítomná octová vôňa zázrakom pominie….

B.) varianta pre menej otužilých – oplach si prelejeme do rozprašovača a po umytí vlasov si oplach nastriekame na vlasy, vlasovú pokožku. platí vlastne všetko, čo v bode A. Navyše nemusíme sa obávať, že rozbijeme pohár :-).

Zo začiatku odporúčam používať oplach častejšie (t.j. 1-2x za týždeň) , keď si vlasy na mydlový šampón zvyknú, stačí menej oplachovat tak raz za tri týždne. Uvidíte podľa seba.

takto zarobený oplach treba minúť do týždňa, macerát by moho zvládnuť 6 týždňov a viac.

Držím palce, a do zošampónovania….

MK

Komentáre nie sú povolené.