Konopný olej je získavaný lisovaním semien rastliny Cannabis sativa, veľmi dobre známej pod menom konope alebo marihuana a aj to vďaka širokému spektru jej využitia. Zatiaľčo pestovanie pravého „divej“ formy konope je v USA zakázané, v EU sa stále môže pestovať, avšak s len po splnení veľmi náročných bezpečnostných podmienok.
Ako tvrdia niektorí aktivisti, pestovanie konope dostalo zákaz nielen kôli vysokému obsahu psychoaktívnych látok, ale svojimi univerzálnymi vlastnosťami by mohlo v budúcnosti ohroziť priemyslenú výrobu a obchod s papierom , bavlnou , prípadne s organickými palivami. Všetci iste poznáme pieseň – Močila konope, močila…atď..už naši predkovia vedeli, že konopné vlákno spĺňa všetky predpoklady na výrobu kvalitných a odolných látok. Knopné vlákno je pevnejšie, pestovanie je nenáročné na klímu a vlahu, rastlina netrpí škodcami a za jednu vegetačnú sezónu (t.j. 4 mesiace) dokáže narásť 3-6m. Čo pri porovnaní s náročným bavlníkom, ktorý vyžaduje tropickú klímu s vysokými zrážkami, je neustále postrekovaný stále silnejšími „všehocídmi“, pretože je napádaný škodcami. Okrem toho z jedného hektára konope sa dá vyrobiť 4Xviac papiera ako z jedného hektára lesov (pri rovnakom množstve biomasy – nehovoriac o tom, že lesu vytvoriť dostatočnú biomasu trvá neúmerne dlhšie). Je to vlastne rastlina ktorá vyprodukuje asi najviac biomasy (ja poznám ešte jednu zelenú riasu :–))za jedno vegetačné obdobie a svojími vlastnosťami by mohla významne zamiešať karty v rôznych priemyselných odvetviach (a tu zahrniem aj medicínu ).
Konopný olej , ako som už spomínala sa získava lisovaním semien Konope siateho, vlastne olej sa dá získavať lisovaním celej rastliny, ale využíva sa len olej získaný zo semien*. Obľúbené THC (teda samotný psychotropný agens) sa v oleji nenachádza a preto je bezpečný na používanie. Za studena lisovaný olej má krásne sýte zelené sfarbenie a veľmi výraznú, ja by som to nazvala „orieškovo – zelenú“ vôňu. Takýto olej je veľmi náročný na skladovanie, je to jeden z najrýchlejšie sa kaziacich (oxidujúcich) olejov aké poznám –musí byť skladovaný pri 3-7°C maximálne 6 týždňov, zato jeho vlastnosti sú priam ideálne. Je to jediný rastlinný olej, ktorý ma vyvážený (a ideálny)pomer omega esenciálnych mastných kyselín (kto by chcel vedieť je to pomer 3:1 – omega 6 ku omega 3), obsahuje provitamín A, vit. E, fytosteroly, fosfolipidy, chlorofyly a množstvo nevyhnutných minerálov ako vápnik, horčík, síra, železo, draslík, zinok..
Takýto čerstvý olej sa ďalej rafinuje. Rafináciou olej stráca farbu – zostáva bezfarebný , a aj „zelená“ vôňa sa stratí, nehovoriac o tom, že všetky vitamíny, esenc. Mastné kyseliny a ostatné „živé “ látky ktoré robia tento olej taký výnimočný sú fuč (olej je vlastne mŕtvy, stáva sa z neho len – a v kozmetike majú na to nádherný výraz – carrier, alebo nosič). Takýto olej sa používa vo väčšine komerčnej kozmetiky a ostatnom priemysle.
Pre ošetrovanie pokožky sa nerafinovaný olej používa priamo po kúpeli na ošetrenie pokožky, ktorú zvlhčuje, prekrvuje, pomáha liečiť a zmierňovať psoriázu, ekzémy, akné, premasťuje veľmi suchú pokožku, zmierňuje atopické prejavy zápalov, vo vlasoch lieči lupiny, obaľuje a chráni vlasové vlákno, zmierňuje vypadávanie vlasov a celkovo zlepšuje vzhľad pokožky.
V prípravkoch starostlivosti o pokožku ho môžeme nájsť v mydlách ,šampónoch, telových krémoch, zábaloch na vlasy alebo v pleťových maskách. Ja som si tiež povedala, že takýto zázrak zahrniem do svojho sortimentu a do ponuky uvediem konopné mydlá – vhodné pre veľmi náročnú pokožku, pričom som nepoužila žiadny z orieškových olejov ani masiel, aby bolo vhodné pre ľudí s alergiou na oriešky a zloženie som doplnila extra panenským olivovým olejom a avokádovým maslom. Mydlá sú bez vône, nakoľko som ich chcela pripraviť čo najčistejšie a majú krásny nazelenkavý odtieň vďaka použitým olejom.
Ďalší v poradí je konopný šampón – vhodný pre rýchlo sa mastiace vlasy náchylné k tvorbe lupín, ktorý som doplnila esenciálnymi olejmi redukujúcimi tvorbu mazu, revitalizujúcimi pokožku hlavy a ošetrujúcimi vlasové vlákno. Po šampóne si nezabudnite raz za čas pripraviť klasický octový oplach, o ktorom som písala v predchádzajúcom žurnáli.
Tak do zošampónovania a dozmydlenia
M
Zdroje:
Hemp seed oil – wikipedia
The soapmakers companion
Seedguides.info